Andrzejki w #Tech3

Andrzejki w #Tech3

Andrzejki to wieczór wróżb, czyli zabawa polegająca na wróżeniu przyszłości, organizowana w wigilię dnia św. Andrzeja. Andrzejki wywodzą się z pogańskiego święta. Ślady jego obchodów znajdują się w starożytnych tekstach, opisujących greckie święto związane z imieniem Andreas oraz ze słowami „andros” i „anes”, które łączy się z kultem boga miłości, płodności, jasnowidzenia i wróżb.

W związku z tym, że wspomnienie św. Andrzeja (i najpopularniejsze w roku imieniny Andrzejów) wypadają 30 listopada — andrzejki, zgodnie z tradycją, świętowane są 29 listopada. Ale imprezy andrzejkowe odbywają się też w okolicach tego dnia, więc zorganizowanie wróżb 28 czy 30 listopada nie będzie niczym dziwnym, w końcu to tylko zabawa.

Tradycji stało się za dość również w naszym technikum. 30 listopada jedna z sal zamieniła się w salę wróżb, gdzie można było zjeść ciasteczko z wróżbą, powróżyć sobie z kamieni lub kubeczków, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania z kart, wywróżyć sobie imię przyszłej sympatii, czy skorzystać z możliwości poznania swojej przyszłości z kart tarota. Uczniom bardzo podobało się całe wydarzenie, dzięki któremu mogli się choć na chwilę oderwać od spraw codziennych.